Pompy ciepła :: Ogrzewanie podłogowe :: Spednet
Projektowanie i montaż nowoczesnych energooszczędnych systemów grzewczych,
ogrzewanie podłogowe, kolektory słoneczne, produkcja i montaż pomp ciepła. Pompy ciepła GeoPower.
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Właściwie wykonane gwarantuje przyjazny klimat i znacznie niższe od metod konwencjonalnych, koszty eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe jako sposób niskotemperaturowego przekazywania ciepła zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. W Polsce tendencję tę można zaobserwować od niedawna, podczas gdy w innych krajach Europy ogrzewanie podłogowe daje komfort rodzinom już od wielu lat. Dzieje się tak za sprawą lepiej docieplonych budynków i coraz większej ilości poprawnie wykonanych instalacji. Głównym powodem wyboru takiego sposobu ogrzewania są ewidentne oszczędności energetyczne oraz przyjazny rozkład ciepła w pomieszczeniach zgodny z potrzebami fizjologicznymi człowieka. System ogrzewania podłogowego funkcjonuje w świecie z powodzeniem w milionach obiektów.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest optymalnym sposobem ogrzewania zarówno dla domów jednorodzinnych jak i budynków użyteczności publicznej, takich jak kościoły, hale sportowe i wystawowe, zakłady produkcyjne czy warsztaty usługowe. U naszych europejskich, zachodnich sąsiadów ten typ ogrzewania instaluje się w ponad połowie nowo oddawanych budynkach. W Polsce proporcje te są mniej korzystne. 

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość uzyskania w pomieszczeniach optymalnego rozkładu temperatur. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma ciepłe nogi i chłodne powietrze do oddychania. Przy temperaturze podłogi 24oC temperatura na wysokości głowy wynosi około 19oC, zaś pod sufitem nie przekracza 16oC.

Ogrzewanie podłogowe jest niezastąpioną metodą ogrzewania pomieszczeń o znacznej (powyżej 3 metrów) wysokości. Tutaj grzejniki nie sprawdzają się. Grzejnik "zasysa" zimne powietrze znad powierzchni podłogi, ogrzewa je i "tłoczy" w górę pomieszczenia, co powoduje przegrzewanie górnych części pomieszczeń przy jednoczesnym niedogrzaniu dolnych.. Przy takim rozwiązaniu najchłodniej jest przy samej podłodze, po której chodzimy. Również na wysokości naszej głowy temperatura bywa wysoce nie komfortowa. Jednocześnie tak wymuszona cyrkulacja powietrza powoduje, iż drobiny kurzu zalegające na podłodze są porywane przez ogrzane powietrze i wdmuchiwane do pomieszczenia, co sprzyja rozwojowi wszelkich dolegliwości alergicznych.

W przypadku ogrzewania podłogowegopodłoga jest tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza dzięki czemu nie występuje zjawisko unoszenia kurzu. Ciepło jest wytwarzane i emitowane do otoczenia z najbardziej naturalnego miejsca, jakim jest podłoga. Ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników, a wyżej jest zimniej, ale to już jest mało znaczące. Powolna konwekcja ciepła powoduje, iż system jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie i astmę (system ten nie powoduje zawirowań drobin kurzu). Poprzez precyzyjną regulację ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno.

Przy dobrze wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego, przy dotknięciu ręką ogrzewanej posadzki nie mamy prawa poczuć ciepła, ale też nie może być ona zimna. Wszak temperatura posadzki powinna wynosić 24 - 26oC i dla ręki jest ona zimna. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę, ale powoduje też zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%. Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt.

Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia.

Przy ówczesnym trendzie w budownictwie, gdzie cały parter wyłożony jest terrakotą, z dużym i otwartym salonem, z którego bezpośrednio wychodzi się przez duże, przeszklone drzwi prosto na ogród - jest rozwiązaniem idealnym. Drugim pomieszczeniem, gdzie taki system grzewczy jest niezastąpiony, jest pomieszczenie łazienki.

Nic tak nie stresuje jak stąpnięcie po wyjściu z wanny bosą nogą na zimną posadzkę z terrakoty. Przy podłogówce tego nie ma. Jest ciepło, sucho i przyjemnie.

Ogrzewanie podłogowe sprzyja estetycznemu wyglądowi pomieszczeń Można dowolnie aranżować wnętrze domu. Nie ma grzejników ograniczających sposób ustawienia mebli.

Łatwe w utrzymaniu czystości - zmniejszona ilość kurzu i higieniczne środowisko są rezultatem minimalnej cyrkulacji cieplnej powietrza. Ważna jest również eliminacja niekorzystnej jonizacji dodatniej, jak również ograniczenie wysuszenia powietrza.

Najważniejszy argument przemawiający za ogrzewaniem podłogowym to komfort. Ogrzewanie podłogowe ma opinię luksusowego, niemniej aktualne koszty instalacji szybko się zwracają dzięki możliwości ekonomicznej eksploatacji. Oszczędność energii w budynkach mieszkalnych wynosi ok. 30%.

Wilgotne podłogi szybciej schną, nie ma niedostępnych zakamarków, gdzie umiejscawia się brud i mogą rozwijać się mikroorganizmy. Idealne zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego to baseny, gdzie dla bosych stóp szczególnie ważna jest ciepła podłoga.

Nie sposób opisać wszystkich zalet i wrażeń wynikających z zastosowania ogrzewania podłogowego w praktyce.

Zobacz również
Zdjęcia
pompa ciepła ogrzewa dom jednorodzinny i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
pompa ciepła GeoPower II ogrzewa dom jednorodzinny k/Mszczonowa - Mazowieckie i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.
pompa ciepła GeoPower III ogrzewa dom jednorodzinny k/Warszawy i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.