Pompy ciepła :: Ogrzewanie podłogowe :: Spednet
Projektowanie i montaż nowoczesnych energooszczędnych systemów grzewczych,
ogrzewanie podłogowe, kolektory słoneczne, produkcja i montaż pomp ciepła. Pompy ciepła GeoPower.
Zalety ogrzewania podłogowego

Przedstawmy zatem kilka niezaprzeczalnych zalet wodnego ogrzewania podłogowego:

1. Higieniczność.

Przekazywanie ciepła odbywa się dwoma podstawowymi sposobami: przez promieniowanie, oraz konwekcję. Kurz leżący na płaszczyznach unosi się dzięki ruchowi powietrza. Efekt taki wywołuje między innymi konwekcja, wprawiająca w ruch powietrze np. dzięki dużej różnicy temperatur. Stąd przemieszczanie mas powietrza następuje tam, gdzie są lokalne wysokie temperatury. Miejscem takim jest np. grzejnik. W przypadku ogrzewania podłogowego większa część ciepła przekazywana jest przez promieniowanie, przy małej różnicy temperatur (3-8oC). Stąd powstaje minimalna konwekcja i możliwość zastosowania systemu właśnie tam, gdzie zależy nam na wysokiej czystości pomieszczeń.

2. Wygoda.

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego pozwalają na niezależne ułożenie pętli grzejnych od przyszłego wyposażenia lub wykończenia podłogi. Oczywiście, ze względu na dobrą przewodność cieplną najlepszym rozwiązaniem jest jastrychowa płyta grzewcza wykończona terakotą lub kamieniem naturalnym. Jednak dopuszczone są inne elementy konstrukcyjne, np. podłoga może być wykończona odpowiednim parkietem, wykładziną zmywalną, dywanową lub panelami laminowanymi. Warunkiem jest jedynie to, aby materiały te były dopuszczone do tego typu ogrzewania. Tej swobody nie mamy w przypadku ogrzewania elektrycznego, znów ze względu na prawa fizyki. Po prostu woda w pętli grzewczej np. pod meblami nie odda więcej ciepła niż sama niesie i popłynie dalej do strefy o niższej temperaturze otoczenia. Natomiast opór elektryczny kabla grzewczego rośnie wraz ze wzrostem temperatury. 

Ale najważniejsza jest pełna swoboda w wystroju wnętrz, chyba, że urządzenia grzejne mogą być ozdobą pomieszczeń.

3. Zdrowie i komfort. 

Zaprojektowanie ogrzewania podłogowego jest zagadnieniem wykonania precyzyjnego elementu grzejnego, po którym stąpa człowiek. Do tego zetknięcie z tym "grzejnikiem" następuje poprzez bardzo wrażliwe na temperaturę stopy. Jak wiemy, większość receptorów ciepła jest zlokalizowanych właśnie w stopach. Wszyscy znamy przecież dyskomfort przemoczonych butów, a brak okrycia głowy nawet w srogie mrozy uchodzi bezkarnie dla zdrowia. 

Dlatego rozwiązanie takiego ogrzewania należy powierzyć firmie, która dysponuje kompletną technologią do tego typu systemów i doświadczeniem. Najlepiej, jeśli system jest wspomagany oryginalnym programem komputerowym do obliczeń cieplno-hydraulicznych. Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu ogrzewań podłogowych są tu najlepszą gwarancją. Doświadczenia te pozwoliły na wyznaczenie granicznych temperatur powierzchni podłogi, ze względu na fizjologię człowieka i poczucie komfortu cieplnego. Maksymalna ta temperatura w pomieszczeniach stałego przebywania ludzi winna wynosić ok. 27oC, oczywiście dla wys.- 20oC na zewnątrz. Jest to temperatura porównywalna, a nawet niższa od temp. dłoni. W efekcie człowiek mieszkając, czy pracując w budynku tak ogrzewanym, tak na prawdę nie lokalizuje źródła ciepła, a sam czuje się rześko.

4. Ekonomia.

Powszechnie panuje opinia, że ogrzewanie podłogowe jest kosztownym rozwiązaniem. Jednak po dokładnej analizie kosztów inwestycyjnych okazuje się, iż przyrost środków przeznaczonych na instalacje wynosi zaledwie kilka procent. A gdy zdecydujemy się wyłącznie na taki sposób ogrzewania może być i taniej! A już na pewno jest taniej, gdy w analizie uwzględnimy ponad standartowe grzejniki. Trzeba tu zwrócić uwagę, że o cenie inwestycji zapomnimy szybko, lecz o jakości nigdy!

Eksploatacja budynku z ogrzewaniem podłogowym dostarcza nam za to wyłącznie przyjemności, czy to w codziennej eksploatacji, czy też przy analizie opłat za media energetyczne. Wtedy doceniamy słuszność wcześniejszego wyboru. Bezsporne zalety oszczędności energetycznej ogrzewania podłogowego pochodzą z niskoparametrowego obiegu grzewczego (ok. 30-40oC) oraz ze wspomnianego faktu przekazywania ciepła w strefie przebywania człowieka. Łączne zyski dochodzą do 30%!

5. Trwałość.

W świecie instalacje podłogowe wykonuje się w znakomitej większości z tworzyw sztucznych. Rzadziej stosuje się instalacje z miękkiej miedzi, a i te również w osłonie z tworzyw. Przewaga tworzywa oparta jest na większej trwałości w czasie i zachowaniu gładkości ścianek przez cały okres eksploatacji, jak i braku korozji. Gdy mamy powiązać instalację na stałe z konstrukcją budynku materiał instalacyjny musi być najwyższej jakości. Najlepsze są rury trójwarstwowe. Bardzo ważnym elementem w instalacjach grzewczych z tworzyw sztucznych jest stosowana bariera przeciw dyfuzji tlenu z otoczenia do wody grzewczej (aluminiowa wkładka).

Przeciwwskazania:
Problemem mogą być pomieszczenia o dużym zapotrzebowaniu ciepła (ponad. 100W/m2 przy t=20oC). Rozwiązanie: można zastosować grzejnik wspomagający, lub docieplić pomieszczenie zmniejszając zapotrzebowanie na ciepło.

Zdarzają się złe opinie o ogrzewaniu podłogowym, ale jest to spowodowane niewłaściwym wykonaniem instalacji niezgodnie z projektem lub jego brakiem. Pod żadnym pozorem nie należy rozpoczynać takiej realizacji bez stosownego przygotowania projektowego.

System ogrzewania podłogowego wyeliminuje w niedalekiej przyszłości tradycyjne systemy ogrzewania, a w niektórych obiektach będzie, jako jedyny, dopuszczony do stosowania (obiekty służby zdrowia, gastronomia), a jego niespotykane walory zadowolą każdego użytkownika. 

System wodnego ogrzewania podłogowego pracuje niezawodnie, zapewniając "zdrowe" ciepło i osuszając podłogę. Mieszkanie z ogrzewaniem podłogowym to mieszkanie bez rur i kaloryferów na ścianach. Ogrzewanie podłogowe to system wyjątkowo ekonomiczny.

Zapewnia najniższe straty energii. Dzięki zainstalowaniu w podłodze i dokładnej regulacji temperatury za pomocą termostatów możliwe staje się obniżenie średniej temperatury ogrzewanego pomieszczenia z 22oC do 20oC, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego komfortu cieplnego.

10 - letnia gwarancja świadczy o całkowitym bezpieczeństwie ogrzewania podłogowego. Stosowane przez nas rury gwarantującą najwyższe współczynniki sprawności instalacji odpowiadają właściwym normom i charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem bezpieczeństwa i trwałości, co w przypadku ogrzewania podłogowego jest sprawą pierwszej wagi.

Zainstalowany w domu lub mieszkaniu funkcjonuje tak długo, jak długo wykorzystywany jest budynek. Nie wymaga żadnych konserwacji. Udzielamy 10 letniej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na stosowanie różnych źródeł ciepła. Woda w instalacji może być podgrzewana przy pomocy pompy ciepła, kotłów gazowych, olejowych lub kolektorów słonecznych.
Zobacz również
Zdjęcia
pompa ciepła GeoPower III ogrzewa dom jednorodzinny w Warszawie i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.
Wodne ogrzewanie podłogowe w systemie KISAN. Instalacja w Łodzi.
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Wodne ogrzewanie podłogowe w systemie KISAN. Instalacja k/Warszawy.
pompa ciepła GeoPower III ogrzewa dom jednorodzinny k/Łodzi i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.
pompa ciepła GeoPower III ogrzewa dom jednorodzinny k/Piaseczna i zapewnia ciepłą wodę użytkową. Dolnym źródłem są kolektory pionowe, górnym źródłem jest ogrzewanie podłogowe.