Pompy ciepła :: Ogrzewanie podłogowe :: Spednet
Projektowanie i montaż nowoczesnych energooszczędnych systemów grzewczych,
ogrzewanie podłogowe, kolektory słoneczne, produkcja i montaż pomp ciepła. Pompy ciepła GeoPower.
Jak działa pompa ciepła GeoPower?

Trudno wyobrazić sobie pobieranie ciepła z otoczenia, zwłaszcza z gruntu, którego temperatura wynosi zimą zaledwie kilka stopni. Czy zatem uzyskane w ten sposób ciepło wystarczy do ogrzania domu? Wbrew pozorom tak. I na tym polega praca pompy ciepła. Właściwa pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Źródło o niskiej temperaturze (grunt, woda, powietrze) ogrzewa czynnik krążący w układzie (woda, solanka), który przepływając przez parownik doprowadzany jest do wrzenia, na skutek czego paruje. Para sprężana jest w sprężarce i jej temperatura gwałtownie rośnie. Gorąca para trafia do skraplacza. Odbierane tam od niej ciepło przekazywane jest do górnego źródła, na przykład ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór rozprężny i parownik powraca do dolnego źródła. Proces zaczyna się od początku. 

 

Pompa ciepła wytwarza ciepło w najbardziej ekonomiczny sposób. Nie wymaga żadnego paliwa ani komina. Jest w pełni zautomatyzowana, bezpieczna i cicha.  Nakłady na jej instalację zwracają się w ciągu kilku lat dzięki niskim kosztom eksploatacji. Kompletny system wyposażony jest w nowoczesną automatykę, która umożliwia produkcję energii z uwzględnieniem zmian pogodowych, co obniża koszty eksploatacji, a zatem posiada znakomitą energooszczędność.

Pompa ciepła jest urządzeniem odbierającym ciepło z tzw. dolnego źródła  niskiej temperaturze (-5°C +30°C) i przekazuje do górnego źródła o wysokiej temperaturze (instalacje CO, CWU). Innymi słowy systemy grzewcze z pompami ciepła pobierając ciepło z gruntu, wody lub powietrza dostarczają ciepłą wodę użytkową i ogrzewają domy. Rodzaj dolnego źródła ciepła jest uzależniony od sposobu wykorzystania pompy ciepła oraz warunków instalacji pompy. W przypadku, jeżeli pompa jest wykorzystywana jako urządzenie chłodnicze, dolnym źródłem jest np. chłodnia, woda chłodząca z wtryskarek, woda lodowa. Jeśli natomiast pompa ciepła jest wykorzystywana jako urządzenie grzewcze (ogrzewanie domu, ciepłej wody) musimy wykonać dolne źródło, z którego jest możliwy skuteczny odbiór energii cieplnej np. grunt, woda. Dolne źródło powinno się charakteryzować przede wszystkim niezmiennością temperatury w ciągu roku.

Zobacz również
Zdjęcia
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Pompa ciepła ogrzewa rezydencję i jednocześnie chłodzi akwarium z rafą koralową wbudowane w ścianę.
Wodne ogrzewanie ścienne. Instalacja w Skierniewicach.
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła
Basen ogrzewany za pomocą pompy ciepła